DeWALT Inflator (Tool Only) - Compact - 20V Li-Ion / DCC020IB *MAX
CORDLESS - Portable - High Pressure - LED Light - Onboard Storage - Includes 12V DC Power Source - Auto-Shutoff - Digital Gauge - For filling tires and other inflatables
Inflator (Tool Only) - Compact - 20V Li-Ion / DCC020IB *MAX
Product #: DWTDCC020IB
Shipping calculation is unavailable at this time. Please call 403-342-6030 for a quote.
Login for contractor price
219
/EA
Available Online: 1
Pre Order Item
Estimated Availability Date:
Availability in Store:
Call for Availability : 403-342-6030
QTY:
ADD TO CART
BUY DIRECT
No customer reviews for the moment.
Product Description
The DeWalt 20V MAX Corded/Cordless Air Inflator is built be a portable and convenient solution to filling tires and other inflatables.
Build
Compact, portable and easy to store!
The following is included with this inflator:
  • (1) 12V DC Power Cord
  • (1) High-Pressure Tapered Nozzle
  • (1) Presta Valve Adapter
  • (1) Inflator Needle
  • (1) High-Pressure Rubber Hose
20V MAX™ battery and charger sold separately.
Optional 110V AC power cord sold separately.
Product Specifications
Vendor Part #:DCC020IB
Battery:[20 Volt]
Battery Chemistry:Lithium-Ion
Battery Style:Slide-On
Color:Yellow
Display:Digital
Height:9.8 inches
LED Light:Built-In
Length:5.2 inches
Power Supply:20V Battery or 12V DC Power Cord